Hacker versus Cracker, czyli mylenie znaczeń obu tych pojęć.

Co usłyszymy gdy zadamy pytanie „Kimże, jest Haker?” pierwszej lepszej osobie?

Zapewne w odpowiedzi usłyszelibyśmy „To taka osoba co włamuje się do komputerów”
Lecz nie tylko osoby postronne tak definiują osobę jaką jest nasz „Haker” ale i media,
Wystarczy wpisać frazę „Haker”,”Hakerzy” by przykładowo przeczytać „Hakerzy zaatakowali Spotify.”
Jednak wystarczy wpisać słowo „Haker” w Wikipedii, by przeczytać, iż

Haker (ang.hacker) – osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych (lub elektronicznych) która identyfikuje się ze społecznością hakerską. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w Internecie, znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomościąsystemów operacyjnych, w tym zwłaszcza z rodziny Unix (GNU/LinuxBSD itp.).

Stosuje się także odpowiednio skwantyfikowane określenia, np. Perl hacker oznaczające osobę bardzo dobrze znającą język Perl lub security hacker – na określenie wybitnego specjalisty od bezpieczeństwa komputerowego.

Etymologia

Angielskie słowo hacker pochodzi od hack. Termin hack wśród studentów Massachusetts Institute of Technology w latach 60. odnosił się do płatanych żartów, takich jak np. owinięcie górującej nad kampusem uniwersyteckim kopuły folią odbijającą promienie świetlne. Aby zasłużyć na to określenie żarty musiały się wyróżniać szczególną pomysłowością i stylem oraz nie przynosić szkody.

Miano hakera nadawali sobie wzajemnie niektórzy członkowie Tech Model Railroad Club (Modelarskiego Klubu Kolejowego) i Artificial Inteligence Laboratorydziałającego na tej uczelni. Część z nich przeniosła później swoje zainteresowanie na komputery – można ich uważać za pierwowzór dzisiejszych hakerów.

ekhem, zaraz… gdzie tu jest wzmianka o tym, że haker to osoba która włamuje się na strony, niszczy etc. ?

Dokładnie, niema.

Tak więc kto się włamuje na strony? do naszych komputerów? tą osobą jest CRACKER.

Cracker (z ang., dosłownie łamacz) – osoba zajmująca się łamaniem zabezpieczeń komputerowych (crackingiem).

Wyróżnia się dwie główne kategorie działań crackerów:

Tak więc następnym razem gdy ktoś znajomy w twoim otoczeniu powie, iż „Haker włamał się” etc. zwróć mu uwagę, że to nie Haker, lecz Cracker.

Reklamy